Inwoners van Alphen aan den Rijn, Boskoop en Rijnwoude, medeburgers
Wethouder Van Velzen (CDA) probeerde deze week de Alphenaren nog de stuipen op het lijf te jagen met het schrikbeeld van een volledig verstopte Prins Bernhardsingel, die nu opeens ‘Noord-Zuid as’ blijkt te heten, als de ‘Westelijke rondweg’(Bypass) er niet komt. Maar ‘zijn’ gedeputeerde, Alphense Liesbeth Spies, vindt de grote of kleine bypass onverantwoorde geldverspilling.
Wethouder Hoekstra (VVD) blijft enthousiaste verhalen over de noodzaak van de ‘Maximabrug’ in ‘zijn’ gedeputeerde, Ingrid de Bonth, pompen maar die wil hoogstens praten over het tracé van die bypass; ze betaalt er geen Eurocent aan mee.
Maar tijdens het debatcafé ‘Op het dorp’ zat VVD voorman Ruud Gebel helemaal alleen die bypass te verdedigen. Dat deed hij met verve, dát moet gezegd worden, maar het zal toch ook hem zijn opgevallen dat beide wethouders er niet waren, geen van de aanwezige raadsleden zijn betoog ondersteunden, en vele fracties zelfs compleet verstek hadden laten gaan. Nu zijn broeder in het Bypass kwaad, CDA voorman Hans Groen in’t Wout, zijn wethouderszetel kwijt is geraakt, lijkt het erop dat alleen de VVD fractie die ‘Bypass’ dromen nog steunt. Mede collegefracties van de PvdA en de CU waren niet eens aanwezig (wethouder Michel du Chatinier was er wel, maar alleen als geïnteresseerd toehoorder) en in de CDA fractie lijkt het erop dat realisme het van dromen heeft gewonnen. En ook Gebel moest erkennen dat zijn ‘Bypass’ niet meer wordt dan een plaatselijke verbindingsweg.
Maar uiteindelijk zal zelfs Ruud Gebel moeten buigen voor de onverbiddelijke economische werkelijkheid die ik U al eerder schetste. Alphen aan den Rijn heeft, vanuit de NUON pot, geld om óf de bypass te bouwen, óf de Lage Zijde, en daarmee het hele stadshart, te redden, MAAR NIET ALLEBEI!
Tja, en als de Stadshart plannen falen, gaat er geen hond meer naar ons centrum, dan staat de ‘Noord-Zuid as’ helemaal niet meer vol met auto’s en is die ‘Bypass’ helemaal niet nodig. De keuze is dus, in politieke zin, helemaal niet moeilijk meer, maar voor politici hun dromen kwijt zijn….
Mijn stelling is, beste medeburgers, dan zowel de huidige Alphenaren, maar ook onze nieuwe inwoners uit Boskoop en Rijnwoude, hiermee voor een enorme financiële strop worden gespaard. Immers, nu de Raad van State een streep zet door het bestemmingsplan Ridderveld, tenminste door de paragraaf die de ‘Kleine Bypass’ mogelijk moet maken, is alleen de Grote Bypass nog een optie. En die optie gaat tussen de 150 en de 350 miljoen Euro kosten. Alleen de enorme verschillen tussen kostenramingen moet al te denken geven. Want wát als halverwege het geld op is, de provincie dus NIET bijspringt, en het werk moet worden stilgelegd? Dán, medeburgers, verwordt die Maximabrug tot wat ik al eerder “Nutteloos naar Nergenshuizen’ noemde.
Nee, het Alphense stadhuis zal nog wel even blijven tegenspartelen, maar uiteindelijk zal ervoor worden gekozen Lyczak zijn ‘Thorbeckeplein’ te laten bouwen en de “Bypass” te vergeten. En als dat plein, mét ondergrondse parkeergarage, eenmaal rechtstreeks verbonden is met de Oranje Nassausingel, zal geen Riddervelder het meer in zijn hoofd halen een andere weg te kiezen. Want welk weldenkend mens gaat nou in Alphen aan den Rijn de onzekerheid van onze steeds geopende bruggen kiezen als dat niet langer nodig is? En zonder al die Ridderveldse auto’s wordt de Prins Bernhardlaan vanzelf ‘verkeersluw’. Als de gemeente vervolgens het ‘Aarplein’ bebouwt met Starterwoningen, scheelt dat weer tientallen verkeersbewegingen van jongelui die niet meer naar het centrum hoeven omdat ze er al wonen. Het NIET bouwen van het cultuurhuis als enige vestiging van onze bibliotheek gaat opnieuw minder verkeer en minder parkeerruimte opleveren. Als een nieuw college vervolgens eens het besluit neemt om het centrum te verlossen van winkels in dagelijkse verbruiksartikelen (supermarkten voorop) scheelt dat zoveel autoverkeer én parkeerplaatsen dat toekomstige generaties niet eens zullen geloven dat er ooit een verkeersprobleem bestónd.
Geef een reactie